Blog Detayı

Yeni Programlama Dili Google Carbon

Blog 0 Yorum 54 Görüntülenme 25/07/2022 Kayzem Teknoloji

Yeni Programlama Dili Google Carbon

Program yazmak isteyen bir kişi için oldukça fazla program dili mevcut . Bu program dilleri gün geçtikçe kolaylaşıp, basitleşmekte. Bu olayı şans bilen Google ise kendi programlama dili olan Carbon'u programcılara duyurmaya çalışıyor.

C++ tarih mi oluyor

Google'ın yeni dili Carbon, C++ yerini almaya çalışıyor. Bunu sağlaması için C++'dan daha basit ve sağlam bir yapıya ihtiyacı var.

Google Baş Yazılım Mühendisi Chandler Carruth bu konuda kararsız olanlar için yeni bilgiler paylaştı. Carruth, daha basit dili ve daha sorunsuz API içeri aktarımları ile Carbon’un C++ için güçlü bir öncü olduğunu belirtti.

Bununla birlikte erişilebilirlik ve kapsayıcılık konusunda da Carbon’un C++ diline göre avantajları olduğu belirtiyor. Tabiki programcıları Carbon diline geçirebilmek için  bu avantajların  iyi bir açıklama ile anlatılması  gerekiyor.

 Google Carbon henüz deneme sürecinde. Programlama dilinin kaynak kodu hâli hazırda indirilebilir durumda. Ayrıca Compiler Explorer web uygulaması üzerinden Google Carbon dilini tarayıcınızın üzerinden de deneyebilirsiniz.

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap