Blog Detayı

Hologram gerçek oluyor

Blog 0 Yorum 73 Görüntülenme 19/04/2022 Kayzem Teknoloji

Hologram gerçek oluyor

Filmlerde karşımıza çıkan ve yapılması imkansız görülen hologram teknolojisi gerçek oluyor. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu ile Dünya arasında hologram olarak bildiğimiz teknolojiyle iletişim kurmayı başardı.

Yapılan hologram testleri ekim ayında yapılmış. Fakat NASA başarılı geçen testleri yeni açıklanmasını uygun bulmuş. NASA, geliştirilen teknoloji sayesinde NASA uçuş doktoru Dr. Josef Schmid, AEXA Aerospace CEO’su Fernando De La Pena Llaca ve ekiplerini ISS’e ‘holoport (holo ışınlama)’ etmeyi başardı.

NASA hologramı boşluğa yansıtarak iletişim sağladı. İletişim ve Microsoft’un Hololens Kinect kamerası ve Aexa tarafından geliştirilen özel bir yazılıma yer veren standart bir bilgisayar ile gerçekleşti. Yapılan görüntülü ve sesli görüşme başarıya ulaştı.

NASA, paylaştığı açıklamasında teknolojiyi özel medikal, psikiyatri/aile toplantılarında ve uzay istasyonuna ‘VIP’lerin konuk olması için kullanacaklarını paylaştı.

Gelecekteyse teknolojiye artırılmış gerçeklik fonksiyonunun ekleneceği ve böylece ISS’e sanal ortamdan konuk olanların, gerçek zamanlı olarak ISS içinde dolaşmalarının sağlanacağı paylaşıldı. Bu teknoloji ile günlük hayatta bir çok hologram görmemiz mümkün kılınacak.

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap