Blog Detayı

Doların Yükselmesi Bilgisayar Fiyatlarına da Yansıyacak Mı ?

Blog 0 Yorum 149 Görüntülenme 13/11/2021 Sezgin Kaymak

Doların Yükselmesi Bilgisayar Fiyatlarına da Yansıyacak Mı ?

Herkese Merhabalar,

Bu blog yazımın konusu, son günlerdeki dolar artışının bilgisayar ve diğer teknolojik ürünlere nasıl yansıyacağı ile ilgili.

Bildiğimiz gibi son günlerde dolar ve diğer dövizlerle ilgili aşırı bir yükseliş sözkonusu. Bu yükseliş, yani Türk Lirası'nın değer kaybediyor olması sadece teknolojik ürünleri değil tüm hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Market ürünlerinden tutun da pazardaki meyve sebzeye kadar tüm ürünler bu döviz kurunun ters yöndeki harketinden etkileniyor.

Peki, bizim konumuz olan bilgisayar ve teknolojik ürünlerde durumlar nasıl bir bakalım.

Öncelikle bilmemiz gereken bir durum var ki teknolojik ürünlerin neredeyse tamamı yurtdışından ülkemize geliyor ve pazarın büyük bir kısmı da Çin'de. Bu sebeple dışarıdan gelen tüm ürünler döviz cinsinden fiyatlanıyor ve bölye olunca ülkemizde toptan satanlar da perakende satanlar da ürünleri döviz kuru üzerinden satın almak durumunda kalıyor.

 

Stoklardaki Ürünler Neden Zamlanıyor ? 

Haklı olarak aklınıza böyle bir soru gelebilir. Tamam dolar yükseliyor da adam 2 ay önce aldığı ürüne neden zam yapıyor ? Cevabı çok basit, çünkü satıcı ürünü size sattıktan sonra yerine aynısını ya da benzerini koymak zorunda ve satın alırken yine dolar kuru üzerinden satın alacak. Malesef ülkemizde de dolar kurunu kısa vadede tahmin etmek çok kolay olmadığından buradaki risk payı ile birlikte fiyat artmış oluyor.

 

Fiyat artışları ürünlere ne zaman yansır ?

Şuan için tahminlere göre malesef yaklaşık %67 oranda teknolojik ürünlerin fiyatları artmış durumda. Hal böyle olunca ikinci el ürünlere talep artıyor ve alacağınız ürün konusunda eğer uzman değilseniz sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. İkinci el ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Dilim döndüğünce bu konuda size bilgi vermeye çalıştım. Eğer faydalı bulduysanız paylaşıp yorum yapmayı unutmayın. Bilgi paylaşınca değerlidir.

Görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap