Blog Detayı

Siber Saldırganların Hedefi Nedir ?

Blog 0 Yorum 164 Görüntülenme 01/01/2022 ensonhaber.com

Siber Saldırganların Hedefi Nedir ?

COVID-19 nedeniyle evde kalma süreleri uzadı . Evde kaldığımız süre boyunca herkes internet kullanımını arttırdı.Bu olayda siber saldırganların işine geldi. 

Google Chrome ve benzeri tarayıcılar, kullanıcıların parolalarını saklayabiliyor. Ancak son zamanlarda siber saldırganlar, bu parolaları hedef alıyor.Yeni bir habere göre, bir çalışanın kurumsal hesap şifresini web tarayıcısında saklamasının ardından, yakın zamanda adı açıklanmayan bir şirketin verileri çalındı.

Güvenlik şirketi AhnLab'ın araştırmasına göre, şirket çalışanı bilgi çalma amaçlı bir kötü amaçlı yazılım olan Redline Stealer'ın kurbanı oldu.

Evden çalışan kurbanın bilgisayarı, antivirüs yazılımı ile donatılmış olmasına rağmen; kötü amaçlı yazılım, tüm engelleri aşarak tarayıcıdaki şifreleri çalmayı başardı.

Söz konusu şirket, şirket ağlarını virüslü cihazlara sahip kişisel bilgisayarlardan korumak amacıyla, çalışanlarına iş dosyalarına güvenli bir şekilde erişebilmeleri için bir VPN kullanıyordu.Ancak çalışan, VPN için oturum açma kimlik bilgilerini tarayıcıda sakladığı için bu bilgiler de ele geçirildi ve siber korsanlar, şirket ağına erişim sağladı.

Siber güvenlik uzmanları tarayıcılarınızda şifrelerinizi saklamamanızı öneriyor.Çok faktörlü  kimlik doğrulama biçimiyle eşleştirildiğinde çok daha iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor.

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap