Blog Detayı

İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blog 4 Yorum 1839 Görüntülenme 12/11/2021 Sezgin Kaymak

İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El bilgsayar alırken nelere dikkat edilmeli ? 2. El bilgisayar alınır mı ? 2. El bilgisayarda hangi markalar alınır ? Tüm soruların cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz.

 

Merhabalar,

Bugünkü blog yazımda sizlerle birlikte İkinci El Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler neler sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Bu yazıyı yazmamın sebebini, çevremde bulunan insanlardan sürekli olarak ikinci el bilgisayar alacağım hangi marka tavsiye edersin ? ikinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken yerleri neler ? şeklinde sorular gelmesi üzerine bu konudaki boşluğu doldurma isteği olarak özetleyebilirim.

Öncelikle ikinci el bilgisayara neden ihtiyaç duyarız ? ya da tercih etmeli miyiz ? sorularına cevap vermeye çalışalım. Bildiğimiz gibi ülkemizde teknolojik ürünlerin tamamına yakını malesef dolar kuru üzerinden alınıyor ve satılıyor. Son günlerde özellikle dolar kurunun yükselmesi sebebiyle yeni bilgisayar, telefon, tablet vb teknolojik ürünlerin fiyatları da aynı oranda yükseldi. Bu sebeple kullanıcılar haklı olarak daha uygun maliyetle bu ihtiyaçlarını gidermenin yollarını aramaya başladı. İkinci el alıp-satmak ilk akla gelen yöntemlerden biri ve Verimlilik-Maliyet analizi yapıldığında da ikinci el bir bilgisayar almak bugün için en mantıklısı gibi görünüyor.

Gelelim ikinci el bir bilgisayar alırken nelere dikkat edeceğim sorusunun cevabına

İlk olarak bilgisayarın özellikklerini arttırılabilir ve arttırılamaz olarak ikiye ayırmamız gerekiyor. Yani anahtar sorumuz, bir özelliği sonradan bir ilave yaparak arttırabilir miyiz ? olmalı. Cevabımız evetse bu durum önemli bir tercih sebebidir. Bilgisayarımız eğer bir laptopsa(dizüstü) büyük olasılıkla işlemcisi ve ekran kartı harıiç diğer özellikleri arttırılabilir. Örneğin Ram(Bellek) ya da harddisk(Sabit Disk-Hafıza) gibi özellikler daha sonradan satın alınarak ya da bir teksik servise götürülerek arttırılabilir.

Bilgisayar özelliklerinin arttırılabileceğini nasıl anlarım ?

Satın alacağınız bilgisayarın marka ve modelini öğrendikten sonra(bu genellikle laptopların altında yazar) internette özelliklerini araştırarak desteklediği en fazla ram miktarını(Maximum Ram Support) öğrenebilirsiniz. Eğer bilgisyar en fazla 8 GB ram destekliyorsa ve bilgisayarda 4 GB ram takılı ise üzerine 4 GB daha ram ilave ederek daha uzun süre kullanmanızı sağlayabilirsiniz. Eğer takılı olan ram miktarı en fazla ram miktarıyla eşitse aldığınız şekilde kullanmak durumundasınız. Burada kararı sizin ihtiyaçlarınıza göre vermeniz gerekmektedir.

Bilgisayar özellikleri en az ne kadar olmalı ?

Bu yazıyı yazdığım tarih yani 2021 yılı itibariyle Windows 10 işletim sistemi için sistem gereksinimleri 4 GB ram, 2.5 Ghz ve üzerinde işlemci hızı ve rahat bir kullanım için en az 250 GB üzerinde Harddisk kapasitesi olmalı. Bu özellikleri karşılayan bir bilgisayar bulduğunuzda kontrol etmeniz gereken diğer bir konu ise bilgisayarın dış görünümü. Görünüm olarak yıpranmış ya da vidaları sök tak yapılmış bir bilgisayar herzaman risklidir. Eğer işin uzmanı tarafından tamir edilmemişse ileride başınıza kalma ihtimali çok yüksektir.

Bu ve buna benzer konularda sorun yaşamak, paranızı gereksiz yere harcamak istemiyorsanız bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim.

Eğer bu konuyla ilgiliyseniz bilgisayar donanımlarının detaylı olarak inceleneceği yazılarımı takip etmenizi öneririm. Aklınıza takılan herhangi bir konuda yorum ksımında sorularınızı iletebilirsiniz. Bilgi paylaşılırsa değerlidir.

Görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

4 Yorum

 • ApoCalypse
  12 Kasım, 2021

  Merhabalar bu değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz . Bir sorum var. İkinci el iyi bir laptop almayı düşünüyorum. Tasarım için kullanacağım bütçe sorun değil , hangi marka laptop önerirsiniz?

 • Sezgin Kaymak
  12 Kasım, 2021

  Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Eğer 3 boyutlu tasarım araçları kullanıyorsanız örneğin Cinema 4D gibi, harici ekran kartlı ve iyi işlemcili bir bilgisayar almanız gerekiyor. Gerçek kullanımda edindiğim deneyimlerime dayanarak size MSI, Dell, Lenovo gibi markaları önerebilirim.

 • Vedat
  21 Kasım, 2021

  Solidworks cam çizime başlayacağım alacağım laptop veya notbuk hangi özelliklerin olması gerekiyor

 • Sezgin Kaymak
  22 Kasım, 2021

  Merhaba Vedat Bey, yorumunuz için teşekkürler. Sorunuz bir önceki ziyaretçimizin sorusuna çok yakın. Sizin de tasarım araçlarını kullanacağınız için dikkat etmeniz gereken özelliklerin en başında ekran kartı geliyor. Harici 4 gb ve en az 128 bitlik ekran kartlı bir laptop ihtiyacınızı fazlasıyla giderecektir. İşlemcisi intel olursa H serisi olmasına dikkat edin. Ram olarak da en az 8 gb olarak almaya özen gösterin.

Yorum Yap