Blog Detayı

COVID-19 ölüm riskini artıran bir gen bulundu !

Blog 0 Yorum 155 Görüntülenme 15/11/2021 shiftdelete.net

COVID-19 ölüm riskini artıran bir gen bulundu !

Bilim insanları, COVID-19 ölüm riskini artırdığını düşündükleri bir geni tespit etti. Araştırmacılar, söz konusu genin bir kişinin şiddetli enfeksiyon geçirmesine neden olduğunu düşünüyor. Ayrıca bu gendeki sorunlar nedeniyle, 60 yaşın altındaki insanlar için de ölüm riski iki katına çıkıyor.

LZTFL1 geni, enfeksiyonlara karşı akciğer hücrelerinin düzenlenmesini sağlıyor. Ancak genin riskli bir türünde durum böyle değil

COVID-19 enfeksiyonuna karşı akciğerleri tam koruyamıyor

COVID-19’un ağır hastalık ve ölüm riskini artıran gen türü tartışma konusu oldu. Söz konusu gen, Güney Asya kökenli insanların yüzde 60’ında, Avrupa kökenlilerin yüzde 15’inde, Afrika kökenlilerin yüzde 2,4’ünde ve Doğu Asya kökenli insanların yüzde 1,8’inde mevcut.

COVID-19 çalışmasının lideri Oxford Üniversitesinden genomik profesörü James Davies, bu çalışmaya ilişkin konuştu. Live Science‘a konuşan Dr. Davies, “Bu, biraz daha yaygın genetik sinyallerden biri. Bu yüzden, COVID-19’daki en önemli genetik hedef.” dedi.

Dr. Davies, birçok faktörün rol oynadığını söyledi. Örneğin, bir kişinin hem virüse ne kadar maruz kaldığını hem de hasta olduğunda aldığı sağlık hizmetinin kalitesi,yaş diğer sağlık koşulları vb. faktörler etki etmektedir.

Haberin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap