Blog Detayı

Biyonik Gözler Çıkıyor

Blog 0 Yorum 138 Görüntülenme 27/12/2021 donanimhaber.com

Biyonik Gözler Çıkıyor

Çin’de yer alan Harbin Teknoloji EnstitüsüHarbin Enstitüsü ve Northumbria Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan gözünün yerine geçebilecek biyonik göz teknolojisi hakkında yeni bir atılım gerçekleştirdi.

Yüksek kaliteli

Biyonik gözleri daha verimli hale getirmek için yeni bir teknoloji geliştiren araştırmacılar, yapay sinapsları (sinirsel bağlantı noktaları) kontrol etmek, elektrik iletkenliğini iyileştirmek ve güç tüketimini azaltmak için metal indiyum elementini, disülfür malzemesine enjekte ederek biyonik bir göz için gereken yüksek kaliteli görüntüler üretmeyi başardılar.

Northumbria Universitesi'nden Prof. Richard Fu, ''Mevcut görsel sistemler fiziksel olarak ayrılmış sensörler, bellekler ve işleme üniteleri temel alınarak tasarlandı. Bu sistemler genellikle yüksek güç tüketimine ve karmaşık görüntü öğrenme ve işleme görevlerini gerçekleştirmede zorluklara sahiptir. Bu nedenle, yeni geliştirilen yöntemimiz, yeni nesil yapay görsel sistemler için büyük önem taşıyor'' sözlerini dile getirdi.

Biyonik göz implantları şu anda kullanılıyor olsa da, yalnızca belirli göz hastalıklarından kaynaklanan durumlarda kullanılabiliyor. Bununla birlikte İnsanların mevcut göz yapılarına ve beyne yapılan bağlantılar ile çalışan biyonik gözler, görsel işlevini kaybetmiş kişiler ve sağlık sektörü için büyük bir gelişim sağlayabilir.

Kaynak :

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap