Blog Detayı

BioNTech aşısının koruma düzeyiyle ilgili yeni çalışma !

Blog 0 Yorum 177 Görüntülenme 10/11/2021 teknoblog.com

BioNTech aşısının koruma düzeyiyle ilgili yeni çalışma !

Pfizer ve BioNTech tarafından yayınlanan yeni verilere göre, Türkiye’de de aşılama çalışmalarında yoğun biçimde kullanılan BioNTech COVID-19 aşısının, ciddi hastalık vakalarına karşı koruması altı ay sonra sabit kalıyor. Ancak analiz, aşının insanları hastalığın herhangi bir semptomunu geliştirmekten koruma yeteneğinin zamanla düştüğünü gösterdi.

Delta varyantı yayıldıkça Türkiye’deki COVID-19 vakaları da artmaya başladı. Bu nedenle aşılama oranındaki artış daha önemli hâle geliyor. Pfizer ve BioNTech tarafından yayınlanan bu araştırma insanların ek aşı dozlarına ihtiyaç duyup duymayacağı veya ihtiyaç olması hâlinde bunların ne zaman uygulanması gerektiği konusunda fikir veriyor.

Genel olarak, aşı altı ay boyunca semptomatik COVID-19’a karşı yüzde 91 etkili görünüyor. İkinci dozdan yedi gün sonra başlayan ve iki ay boyunca devam eden dönem aşının en koruyucu olduğu dönem gibi görünüyor. Bu zaman zarfında aşı yüzde 96 etkili oldu. Etkinliği daha sonra her iki ayda bir yaklaşık yüzde 6 oranında düştü. Aşılamadan sonraki ikinci ve dördüncü aylar arasında yüzde 90’a ve aşılamadan sonraki dördüncü ve altıncı aylar arasında yaklaşık yüzde 84’e düştü.

Ayrıca analiz, aşılanmış kişilerde altı ay boyunca yeni güvenlik endişeleri saptamadı. Pfizer, katılımcıları aşıları aldıktan sonraki iki yıllık dönem boyunca izlemeyi sürdürecek.

Haberin detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap