Blog Detayı

AFAD Hayat Kurtaran Acil Uygulamasını Duyurudu ! Tek Tuş, Hayata Dokunuş

Blog 0 Yorum 250 Görüntülenme 14/11/2021 kayzem.com.tr

AFAD Hayat Kurtaran Acil Uygulamasını Duyurudu ! Tek Tuş, Hayata Dokunuş

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığınca, vatandaşların afet ve deprem anında yardım ekiplerine cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlayan "AFAD Acil" adlı mobil uygulama kullanıma sunuldu.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

Aşağıdaki kısa tanıtım videosu ile AFAD Acil Mobil uygulaması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Toplanma Alanına Gidemeyen Acil Çağrı Başlatabiliyor

AFAD Acil uygulamasında, afet anında açıldığında kişiye en yakın toplanma alanı gösteriliyor ve afetzedenin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor. Toplanma alanına gidemeyecek durumda olanlar ise gerektiğinde internet üzerinden acil çağrı başlatabiliyor.

Çağrı başlatıldığında 112 acil çağrı merkezine bağlanılıyor, bundan sonra afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlar kullanılabiliyor. Kişi konuşabilecek durumda değil ise uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla yardım alınabiliyor.

Yerli ve milli yazılımla Bakanlığın Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünce geliştirilen uygulamanın Google Play ve App Store indirme bağlantılarını da aşağıda bulabilirsiniz.

   

Umarız hayatımız boyunca ihtiyacımız olmayan bir uygulama olarak telefonlarımızda yeralır.

Sağlıkla Kalın.

0 Yorum

  • Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap